Блог

Еко покриви от камъшит

Камъшитените покриви са познати в западните държави от столетия. Напоследък обаче популярността им се възражда, заедно с търсенето на екологичните материали в строителството. Покривите от камъшит са подходящи за хора, страдащи от различни заболявания, защото материалът  не съдържа вредни химически примеси и съединения.
Едно от основните преимущества на сламеното покритие е, че държат топло през зимата и прохладно през лятото.   
Не по-малко важно качество на този материал е дълговечността му. Камъшитът има продължителност на "живот" 50 и повече години. У нас все още не се намират фирми, които предлагат направата на такива покриви, но в европейските държави и САЩ има цели архитектурни бюра, които се занимават с изработката на индивидуални проекти на камъшитови покриви. Такива могат да се изградят както на малки вили, така и на големи хотели. Като всяко екологично изделие и камъшитовите покриви си имат своята цена, която не е ниска. Цената на монтажа на 1 кв.м, заедно с материала може да надхвърли 80 евро в зависимост от сложността на изпълнението. Но, трябва да се има предвид, че тук няма допълнителни разходи за хидроизолация, пароизолация, защото тези покриви са "дишащи". Няма нужда и от топлоизолация - 30 см камъшитово покритие заменя 10-15 см минерална вата.
За направата на камъшитови покриви се използва специално отглеждан воден камъшит -
Phiragmites australis
Стеблата на това растение притежават висока влагоустойчивост, здравина и дълговечност. Те се сортират по определени параметри - размери, здравина, кухост, гъвкавост. Стеблата обикновено са с дължина между 1,5 - 2,2 метра. Камъшитовият покрив не се бои от дъжд, защото стеблата му са водонепроницаеми по природа. Ако е поставен правилно, водата не прониква във вътрешността на покритието повече от 5 см. Трябва да се знае, че реколта от камъшит се получава всяка година, но тя не винаги е подходяща за строителство.
За по-сигурна защита стеблата допълнително се обработват със специални средства, предпазващи ги от въздействието на околната среда, вредители, плесени и пожари.
Камъшитът пропит с огнезащитни вещества

по своята пожароустойчивост не остъпва на традиционните керемидови покриви. Обработката с такива импрегнанти обезопасява покрива за 10-20 години. Въпреки това специалисти препоръчват камъшитовите покриви да се проверяват на всеки 5-7 години. Вътрешната страна на сламените покриви не се нуждае от подръжка, при положение външната се "претърсва" редовно.
За камъшита не са страшни проливните дъждове, град, силни замръзвания и резки промени в температурата. Затова и много домове в курортните градове на Алпите са именно с камъшитови покриви. Проектантите са ги разделили на отделни проверени от времето архитектурни типове: датски, холандски, английски, американски и немски. Всичките се различават по форма и конструкция.
Изграждането се извършва върху подготвени решетка и мертечна система, която трябва да издържи цялото тегло на покривния килим - 35-40 кг/кв. м в сухо състояние и 50 кг/ кв.м в мокро. Камъшитът се нарежда на снопи, които се затягат с жици от неръждаема стомана. За монтажът са необходими специални инструменти и участието на професионалисти.
Колко време ще отнеме поставянето на камъшитов покрив зависи от големината на обекта. Ориентировъчно монтажът на площ от 300-400 кв.м. отнема 3-4 седмици. Това означава, че за една по-малка виличка с площ на покрива около 200 кв.м ще са са необходими между 2 и 3 седмици.
При изработката на камъшитовите покриви съществуват някои конструктивни ограничения.
Наклонът не трябва да е по-малък от 30 градуса при отсъствието на капандури и не по-малък от 45 градуса - при наличието им. В планински, снежни райони ъгълът на наклона може да бъде увеличен до 50 градуса.
Билото на покрива може да бъде изпълнено от различни материали в зависимост от дизайнерското решение на сградата. За целта се използва ерика, слама, камък, метал или керамика.
Съвременните методи за нареждане на камъшита позволяват да се създаде един от най-здравите типове покривно покритие, което е устойчиво на силен вятър.
Преди да започне монтажа в решетката здраво се завинтват медни винтове, които крепят опънатите жици от неръждаема стомана. След това на решетката се нарежда прошития камъшит и отгорната му страна се закрепят стоманените жила. Жиците закрепени с винтове към решетката се опъват с камъшита и впоследствие се скриват със следващият слой камъшит. В крайна сметка се получава здраво съшито със стоманени жици покривно покритие, което може да издържи всякакви природни сили.
За камъшитения покрив не са проблем мишки, плъхове и изобщо гризачи, и птици. Гризачите обичат дупки, в които да си устройват тунели и проходи. Камъшитеният покрив обаче представлява плътна конструкция и затова не е интересна за тях. На птиците пък са им тежки стеблата на водния камъшит, а и те са здраво закрепени. Така че, която и да е птица не може да отмъква отделни стръкове.
Източник: Идеи за дома

Еко покриви от камъшит