Новини

Честит рожден ден, другарю Путин!

Той управлява най-голямата държава в света, а от няколко дни насам държи в напрежение цяла Европа. Макар да е начело на Русия вече 14 години, този човек си остава загадка. Животът на руския президент Владимир Путин винаги е във фокуса на общественото внимание.

На 7 октомври руският президент навършва 64 години.

НачалотоСпоред официалната информация Владимир Путин е роден през октомври 1952 година в някогашния Ленинград. Но има и източници, които твърдят, че Путин е роден на територията на днешна Грузия, а когато е бил на девет години, е бил даден за осиновяване. Доказателства в подкрепа на тази версия няма, но фактът, че дори биографите на Путин не успяват да намерят някого, който да си спомня за него като дете, разпалва още повече подозренията и спекулациите. Родителите му Мария и Владимир оцеляват в обсадата през Втората световна война, но на висока цена. Баща му е ранен в битка и остава инвалид. Майка му гладува почти до смърт по време на боевете и страда по втория си син, умял още като бебе. Но по критериите на следвоенния Съветски съюз семейството има късмет – все още е живо, все още е заедно. Да преживееш войната, да запазиш съпруга или съпругата си, и да имаш дом, в онези дни е смятано за чудо. Владимир Путин-старши се трудел в локомотивен завод. Мария се захващала с изнурителна неквалифицирана работа – нощен пазач, чистачка, говарач.

Понеже често нямала работа, прекарвала доста време със сина си. Но в тежката следвоенна съветска бедност семейството на Путин минавало за „богато“. Образованието не било част от идеята на младия Путин за постигане на успех. След като влиза във властта, той продължава да акцентира върху факта, че някога е бил побойник. Приятелите му от детинство поддържат тази версия. Сериозна част от достъпната биографична информация за Владимир се отнася за многократни юмручни сбивания в юношеските му години. „Представете си момче, което мечтае да бъде офицер от КГБ във времето, когато връстниците му мечтаят да бъдат космонавти“, каза ми журналистката Наталия Геворкян, намеквайки колко странна й се вижда тази амбиция на Путин. Но аз не я намирам за необяснима. През 60-те години съветските културни институции усърдно се опитват да изградят романтичен, бляскав имидж на тайната полиция. 

Времето, в което Путин е агент на КГБ.

След училище, по препоръка на вербуващия от КГБ, Путин кандидатства в университет. Приет е, но се изолира от останалите. Поддържа оценките си Високи и прекарва много време в залата по джудо – треньорът и съотборниците му са заменили самбото с друго бойно изкустбо, признато на Олимпийските игри.

В онези Времена Володя се набива на очи не само с телосложението си, но и с колата си. Вероятно е единственият студент в Ленинградския университет със собствен автомобил. В началото на 70-те да имаш кола в Съветския съюз е рядкост: цената й е почти колкото на една дача. Семейството на Путин спечелило Возилото – последен модел с две врати и мотоциклетен двигател, от лотария. Но Вместо да вземат равностойността на машината в рубли и да си купят самостоятелно жилище, родителите я дали на сина си. Всеотдайността им е впечатляваща.

Путин във властта

Когато през 1999 година тогавашният президент Борис Елцин го назначава на премиерския пост, Путин е де факто напълно непознат на руснаците. Този човек изниква сякаш от нищото, което определено си има и предимства. Така си мисли в онези години олигархът Борис Березовски, който по това време е зает с поръчението да намери удобен наследник на Елцин. С тази задача го натоварва самият Елцин, който е наясно, че руснаците са крайно разочаровани както от него, така и от начина, по който се осъществява политическата промяна. От страх, че Русия ще се сдобие с ново ръководство, което ще се опита да трупа точки, изтъквайки неговите провали, Елцин решава да възложи на Березовски задачата да му намери такъв наследник, който няма да му търси сметка за провалите. Березовски предлага Путин, Елцин го одобрява и го издига директно на премиерския пост. Няколко месеца по-късно Елцин се оттегля предсрочно, а начело на държавата застава именно Путин. Точно по план. Днес по време на работа или почивка той винаги е заобиколен от верни на Кремъл журналисти, оператори и фотографи. Вечерните новинарски емисии в Русия разказват ежедневно за свършеното от Путин през деня. И все пак той е успял да задържи близките си извън светлината на прожекторите с фанатичната строгост, достойна за специална операция на КГБ.

Путин и семействотоВладимир Путин е идеал за повечето рускини. Но нещата рязко ще се обърнат, щом прочетат новата биография на президента, написана от журналиста Олег Блоцки. В нея жената на Путин Людмила горко оплаква съдбата си. В началото за срещите им Путин закъснявал с повече от половин час и не намирал за нужно да се извини. Затова пък, ако той самият трябвало да изчака дори 10 минути, ставало доста неприятно. После като агент на КГБ все бил недоволен от жена си. Людмила имала винаги чувството, че у дома я следи шпионин и контролира всяка нейна стъпка. Нито едно ястие не му харесвало, оплаква се Людмила. Често дори не докосвал яденето. "Нито веднъж не съм чула похвала", споделила първата съпруга пред журналиста Блоцки. Този стил изглежда неприсъщ на Путин, но неговият принцип бил: "Никога не хвали жена си."От време на време се появяват фотографии, за които се твърди, че са на порасналите дъщери на Путин – 29-годишната Мария, известна като Маша, и 28-годишната Екатерина. Но истинността на тези снимки не е потвърдена. Момичетата учили в университет в Русия, но под фалшиви имена, дори техните съученици не знаели за тяхната истинска самоличност. Когато в резултат на свалянето на малайзийския самолет над Източна Украйна холандски таблоид твърдеше, че Маша живее в Холандия заедно с половинката си, стотици протестиращи и репортери тръгнаха към мястото, на което се предполагаше, че живее момичето. Там не беше открита нито Маша, нито някой, който да я познава. Кметът на Хилверсум призова дъщерята на Путин да бъде депортирана. Протестиращите скандираха пред дома, в който се предполагаше, че е живяла Маша, ако въобще някога е била там.

Завесата на личния живот на Путин се дърпа стриктно от Кремъл. С журналистите, които нарушават табуто и съобщят нещо за личния живот на руския президент, властта се справя бързо и безцеремонно. През 2008 г., когато вестник „Московски кореспондент“ съобщи, че Путин планира да се ожени за гимнастичката Алина Кабаева, главният редактор на изданието беше принуден да подаде оставка за часове. Вестникът беше спрян.

Запитан по-късно в Италия за отношенията си с Кабаева, Путин даде да се разбере, че въпросите за личния му живот са извън границите на допустимото. Тогава той заяви, че никога не е харесвал хора, които навират носовете си в личния живот на хората, въпреки че е наясно, че животът на публичните хора не е лесно да се скрие. Тогавашният министър-председателят на Италия Силвио Берлускони шеговито се престори, че застрелва с пръсти журналиста, задал въпроса.

Няма как посланието да е по-ясно. „Това е неписано правило – семейният живот на първия човек в държавата винаги се пази в тайна“, заяви близък до Кремъл журналист, пожелал анонимност. Той работи в Кремъл от 3 години и пътува активно с руския президент. За този период той е видял само веднъж вече бившата съпруга на Путин Людмила, а децата му – нито веднъж. Само оскъдни подробности около живота на Путин са официално потвърдени. Знае се, че се е срещнал със съпругата си Людмила чрез общи познати през 1980 г. Първата им среща е в театър. За нея Людмила разказа през 2000 г., че Путин е бил зле облечен и доста непривлекателен. Тя нямало да му обърне никакво внимание, ако го срещне на улицата. Въпреки това срещите им продължават до 1983 г., когато се женят.

Дъщеря им Маша, родена в Ленинград през април 1985 г., е кръстена на майката на Путин. Катя пък е родена през август 1986 г. в Дрезден, Германия, където баща й бил командирован от КГБ. И двете момичета са учили в международното немско училище Фридрих Хаас след завръщането си в Москва през 1996 г. След това учат в държавен университет в Санкт Петербург. Маша учи биология, а Катя специализира в азиатските проучвания.Момичетата са дали само едно интервю. Това се случва през 2000 г., когато баща им заменя на поста Борис Елцин. Там 14-годишната Катя се оплаква, че е трябвало да напуснат училище и да учат вкъщи. „Имаме охрана, дори като ходихме на кино“, допълва още тя. „По принцип не виждаме бодигардовете си. Дори и да отидем някъде с приятели, те остават наблизо, без да се пречкат. Хиляди пъти сме ги канили да пият кафе с нас, но те винаги ни отказват“, разказва Катя.

Людмила разказва, че когато разбрала, че съпругът й ще стане президент, плакала цял ден. „Разбрах, че с нашия личен живот е свършено“, спомня си тя. Дъщерите на Путин виждали баща си по-често по телевизията, отколкото на живо.

14 години след това интервю животът на момичетата е обгърнат в тайна. 

24news.bg

 

Честит рожден ден, другарю Путин!