Блог

ЖИЛИЩНО КРЕДИТИРАНЕ

Искате да закупите имот, но личните Ви средства не достигат? Осъзнали сте, че ще Ви е нужен кредит, но не знаете как да постъпите, към коя банка да се обърнете, на кой етап от Вашето търсене е нужно да направете връзката с банката, какви документи трябва да си подготвите и за какво трябва да внимавате? За да Ви бъдем полезни, ето съветите и отговорите от Оgledi.bg

Кога да се обърнете към банка?

Още в самото начало, още преди да сте започнали търсенето на имот е добре да се запознаете и да бъдете одобрени от банка кредитор по доходи. Какво ще рече това, това означава, че Вие ще имате одобрението от съответната банка спрямо Вашите доходи, ще знаете и какъв би бил максималният размер на кредита, който съответната банка би Ви отпуснал. Така Вие ще сте запознати с какви средства може да разполагате, и ще можете най-правилно да определите цената, до която да търсите Вашия имот.

 Нужно ли е предварително да сте набелязали имот?

Не, не е нужно! Важно е да знаете, какъв ще е максималния размер на Вашето самоучастие. Какво означава това?

Никоя банка няма да Ви финансира на 100%, задължително е да имате не по-малко от 10% лични средства. Повечето банки финансират между 80-90% от оценката, която направи оценителя. За това Вие трябва да имате готовност с разликата, както и със сумата за разходите във връзка с покупката на имота.

 Свържете се с банка кредитор.

Нашият съвет е да се свържете с поне три банки, това може да направите в най-близките Ви клонове на избраните от Вас банки, като търсите кредитен отдел. Носете със себе си копия от комплекта документи, които описваме по-долу, за да си спестите повторно ходене до клона. Банките, които Ви препоръчваме за жилищно кредитиране в момента са:Уникредитбулбанк, ЦКБ, Райфайзенбанк, Пощенска банка, Сосиетедженерал Експрес банк, Пиреос банк, ПИБ;

 Какви документи са Ви нужни за първоначално одобрение по доходи?

 Ако Вие сте служител на трудов договор:

- служебна бележка от работодател за последното шестмесечие за Вашите доходи;

Обикновено банките имат готови бланки за това, бихте могли да ги изтеглите от техните сайтове, но и една от Вашия работодател е достатъчна. Не оставяйте в оригинал бланката в никоя банка. След като сравните условията и се спрете на Вашата банка ще оставите оригинала си там;

- удостоверение за семейно положение;

Може да се снабдите с него от ЕСГРАОН служба от Общината по местоживеене. Документът струва 10 лв и се вади веднага, добре е да отидете от вторник до четвъртък, за да избегнете опашките, които са чести в началото и края на работна седмица.

- удостоверение за липса на данъчни задължения от НАП по местоживеене; Обръщаме Ви внимание – от НАП, не от данъчна служба. Този документ е безплатен и се вади веднага, ако нямате задължения. Ако имате, е нужно да ги заплатите, да изчакате десет работни дни, за да се отрази плащането, след което да отидете и получите чисто удостоверение. Какви задължения е възможно да излязат тук - това са неплатени осигуровки за отминал период от време, глоби на КАТ;

- копие от постоянен трудов договор;

 

Ако не сте на трудов договор, то нещата малко се усложняват:

- декларация за доходите Ви за отминалата година, заверена от НАП по местоживеене;

- съответния или съответните Ви договори, по които получавате приходи. Това биха могли да бъдат: граждански договори, договори за наеми (ако отдавате свои имоти под наем) и други;

- плюс описаните по-горе документи;

Ако имате своя фирма и ще доказвате доходи, чрез дейността си е най-добре да се консултирате с кредитните консултанти на съответната банка, но ето някои общи документи, които задължително ще Ви поискат в банката, за доказване на доходи:

- актуално състояние на фирмата;

- отчет за приходи и разходи за последното шестмесечие от Вашите счетоводители;

- удостоверение, че фирмата няма данъчни задължения от НАП по регистрация на фирмата;

- оборотна ведомост;

- декларация на фирмата за последната година, заверена от НАП по регистрация на фирмата;

- личната Ви декларация за последната година заверена от НАП по местоживеене;

- евентуално документи за раздадени дивиденти, ако сте правили това в предходната година;

- удостоверение за семейното Ви положение;

Какво трябва да гледате от предложенията на банката?

Не обръщайте толкова голямо внимание на самия лихвен процент, който Ви оферират в банката. Спрете се на една и съща сума и поискайте разплащателен план за едни и същи години от всичките банки, в които прецените да кандидатствате. Обърнете внимание на месечните вноски, също така има ли допълнителна такса за обслужване на кредита? Застраховката имот за Ваша или за тяхна сметка е? Има ли такса за усвояване на кредита? Има ли такса за разглеждане на документите Ви? Каква е таксата за поддържане на сметката Ви?

Има банки, в които няма такса за разглеждане на документите Ви, никаква, в които застраховката на имота е за нейна сметка и поема този ангажимент и която няма такса за обслужване на кредита Ви.

Така направените предложения от банките, ще можете да сравните и анализирате, по този начин ще изберете правилната банка.

В коя банка е възможно да получите преференциални условия и при какви условия?

Много банки дават преференциални условия за следните обстоятелства:

- ако месечната Ви заплата се превежда по сметка в тази банка; Това можете да направите и в последствие, ако банката ще Ви даде по-ниска лихва при това условия, Вие можете да заявите автоматично да Ви се превежда заплатата от счетоводството на фирмата, в която работите или от сметка, на която получавате в момента заплатата си и така ще изпълните това условие.

- Ако заявите да заплащате три комунални услуги, през сметка от съответната банка; Тази услуга не би Ви струвало скъпо, а би Ви спестила до половин процент от лихвения процент по кредита; За целта е нужно само да попълните, в съответната банка, нужните бланки, така няма да мислите дали сте си платили навреме примерно: тока, телефона, топлофикацията или водата, но и ще получите по-малък лихвен процент по кредита си;

- Ако сте специален служител. Какво имаме предвид, служител в държавна администрация и специални професии. Под специални професии се има предвид: полиция, лекари, учители и други;

Поискайте да разберете, може ли допълнително да се ползвате от някоя от изброените по-горе привилегии. Във всяка банка е различно.

След като сте избрали банката и имате одобрението и за какво трябва да внимавате?

Когато изберете имота не подписвайте предварителен договор за покупко-продажба, преди да направите оценка на имота с лицензирания оценител, посочен от банката Ви кредитор.

Заплатете таксата за оценката, обикновено е 140лв. и помолете в най-кратък срок да Ви бъде пратен оценител. Банките отпускат съответния процент финансиране, който е между 80-90% от сумата, на която е оценен имота от оценителя. За да не останете неприятно изненадани е задължително да се уверите, че оценката ще е достатъчна, за да се справите с покупката. Ако се притеснявате да не изпуснете имота бихте могли да го депозирате с малка сума примерно 500лв. за срок от десет дни, което ще Ви осигури нужното спокойствие, докато стане готова оценката на оценителя.

Надяваме се, че ogledi.bg Ви бе полезен с написаната по-горе информация. Ако искате да разберете какви са всички допълнителни разходи, извън пазарната цена на имота, то може да видите информацията тук.

 

ogledi.bg

ЖИЛИЩНО КРЕДИТИРАНЕ