Искам да инвестирам средства в строеж на собствена къща или сграда. Знам, че процесът по започване на строителство е дълъг и сложен откъм документация. Известно ми е, че ми е необходимо разрешение за строеж.Но това ли е всичко? Чувал съм, че ми е нужен инвестиционен проект, но не знам какво точно представлява той и как мога да си набавя такъв.
Инвестиционен проект – какво е това?
Когато имам идея за строителство, тя трябва да бъде физически представена чрез различни документи. Тази документация обикновено включва вида на обекта, който ще се строи, неговото разположение, облик, финансиране, съответствие с изискванията на закона. За тази цел аз като възложителвъзлагам да се изработи инвестиционен проект за идеята, която имам. Съгласно закона строежите се изпълняват в съответствие с Подробния устройствен план (ПУП) и съгласувани и одобрени инвестиционни проекти.
Всеки ли може да изготви инвестиционен проект?
Не. Инвестиционен проект може да бъде съставен от правоспособен архитект или инженер. На интернет страницата на Камарата на архитектите и на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране мога да намеря регистрите на правоспособните архитекти и инженери. С избрания от мен архитект или инженер трябва да сключа договор. В него ще бъде описана задачата на проектанта, срок за изпълнение, цени и т.н.
Фазите на проектиране са три:
- идеен проект – дава възможност на възложителя да разбере дали намерението му съответства на законовите изисквания още в началото и в някои случаи може да служи като основание за издаване на разрешение за строеж;
- технически проект – основа е за създаване на работен проект или ако той бъде одобрен, става основание за издаване на разрешение за строеж;
- работен – съдържа работни чертежи и детайли.
Не е задължително проектирането да минава през всички фази. През три етапа минава тогава, когато строежите са сложни. Може да има и само една фаза.
Защо инвестиционният проект трябва да се съгласува и одобрява?
Всички части на инвестиционните проекти, които са основание за издаване на разрешение за строеж, се проверяват по отношение на това дали съответстват на изискванията, на които трябва да отговарят строежите – на подробния устройствен план и на законовите норми. Като резултат от тази дейност се съставя оценка за съответствие. Тя е необходима за съгласуване и одобряване на проекта. Одобреният инвестиционен проект може да служи като основание за:
- издаване на разрешение за строеж;
- възлагане на строеж по Закона за обществените поръчки;
- доброволна или съдебна делба на недвижим имот, както и за прехвърляне на реални части от тях;
- издаване на последващ инвестиционен проект, ако такъв се изисква.
Кой е компетентният орган?
Инвестиционните проекти се съгласуват и одобряват от главния архитект на общината, а в определени случаи – от областния управител или от министъра на регионалното развитие и благоустройството. Съгласуването на инвестиционните проекти се състои в проверка на съответствието им подробния устройствен план и правилата и нормите за застрояване. Важно е да знам, че ако в едногодишен срок от одобряване на инвестиционния проект не подам искане за издаване на разрешение за строеж, проектът губи правното си действие и не може да се използва.
Каква е процедурата?
- Трябва да подам заявление по образец до главния архитект на общината.
- Заедно с него трябва да представя и някои други документи:
- документ за собственост;
- виза за проектиране;
- 2 бр. копия от инвестиционния проект на хартия и на електронен носител;
- административни актове (необходими за разрешаване на строежа);
- оценка за съответствие;
- разрешително за изграждане на водовземно съоръжение за подземни води и/или разрешително за водовземане и/или разрешително за зауставане на отпадъчни води.
Компетентният орган следва да одобри или да откаже одобряването на проекта най- късно в срок от 1 месец от внасяне на искането, а в някои случаи в 14-дневен срок. Трябва да знам, че за съгласуване и одобряване на инвестиционните проекти се заплащат такси. Мога да проверя в общината колко приблизително ще ми струва услугата. Таксите зависят от книжата, които се съгласуват и одобряват, от вида на сградата и се определят в зависимост от площта.
Мога да поискам едновременно с одобряване на техническия или работен инвестиционен проект да ми се издаде разрешение за строеж. Ако не съм направил такова искане, разрешение за строеж се издава в 7-дневен срок от постъпване на искането за издаване.
Отказаха да ми съгласуват и одобрят инвестиционния проект. Мога ли да обжалвам?
Главният архитект (или друг компетентен орган) може да откаже да съгласува и одобри инвестиционния проект само ако не са спазени изискванията на закона и трябва да мотивира отказа си. Отказът трябва да ми бъде съобщен писмено. Мога да обжалвам отказа в 14-дневен срок пред началника на Регионалната дирекция за национален строителен контрол чрез главния архитект на общината. Ако инвестиционният проект бъде одобрен, аз не мога да го обжалвам самостоятелно, а само заедно с разрешението за строеж.
Нужно ли е одобряване на инвестиционен проект за всички строежи?
Все пак за някои строежи мога да избегна тази процедура. Такива случаи са строежи на:
- стопански постройки със селскостопанско предназначение;
- монтаж на инсталации, съоражения и уредби;
- басейни с обем до 100 куб. м в оградени поземлени имоти;
- подпорни стени с височина от 1,20 м до 2 м;
- плътни огради с височина на плътната част от 0,60 м до 2,20 м.
Източник и права над този материал - https://pravatami.bg/22231
Съгласуване и одобряване на инвестиционен проект