Блог

Нов дом и въпроси свързани с парното

 

С купуването на апартамент с парно в София води до темата за преосмисляне на ползването на отоплението и до задълженията на новия собственик към Топлофикация.

1. Достатъчни ли са радиаторите?

Едни от първите стъпки при преместването в нов дом и планирането на живота ви в него е да обмислите въпросите с парното. Проверете дали топломерите работят изрядно. В зависимост от броя на стаите и квадратурата на жилището и плановете за евентуален ремонт,  може да решите да преместите радиатори, да демонтирате окончателно радиатор от някоя стая или да монтирате нов или по-голям. Съгласувайте всички промени с топлофикационното дружество.

2. Нов титуляр на сметката.
При промяна в собствеността се променя и договорът за ползване на топлинна енергия. Новият собственик на имот в сграда-етажна собственост, в която енергията се потребява за битови нужди, е задължен в срок от 30 календарни дни да уведоми топлофикационното дружество за промяна на собствеността. Нужните Ви документи са: заявление по образец на дружеството, копие от нотариалния акт (или удостоверение за наследници).

Проверете в топлофикационното дружество и при топлинния счетоводител как трябва да се оформят взаимоотношенията между новия и стария собственик на имота при годишен отчет и годишна изравнителна сметка.

3. Промяна на титуляр на партидата
Своевременната смяна на партидата е необходима на новия собственик, за да защити по-добре правата си като потребител на топлинна енергия за новозакупения имот. Ако партидата не е на негово име, той не би могъл да подава жалби, рекламации, заявления и други във връзка с ползването на топлинната енергия в имота.

photo - cross.bg

Нов дом и въпроси свързани с парното