Новини

Инвестициите в бизнес имоти за полугодието са над 117 млн. евро

Инвестициите в бизнес имоти за първото полугодие на 2016 г. надхвърлят 117 млн. евро. Това сочат данните на Colliers International за състоянието на пазара. Шейсет и пет процента от инвестициите обаче отговарят на стойността на три сделки – тези за Sofia Airport Center, Mall Plovdiv и Retail Park Plovdiv. Числото за полугодието е почти толкова голямо, колкото за цялата 2013 г., но нивата остават далеч от тези преди кризата (виж графиката).

Половината от инвестициите са направени в офис площи, следвани от ритейл сектора и хотелиерството. Наблюдава се и увеличение на международните купувачи, които формират близо 60% от всички транзакции. В последните четири години българските инвеститори бяха доминиращи. Също за пръв път от 2012 г. сделките с генериращи доход имоти са повече от тези, придобити със спекулативна цел – при това с голяма разлика от 85 срещу 15 процента.

Друг положителен знак за пазара е, че купувачите, които са крайни ползватели, са едва 6% срещу 94% инвеститори в недвижими имоти с цел доход. От Colliers обясняват, че високата банкова активност и ниските лихвени проценти допълнително са засилили тенденцията. Няма промяна и при възвращаемостта в нито един от секторите и те остават на нивата си от 2015 г. - за офисите и ритейла 9%, а индустрията 12%.

Прогнозите на експертите

Според прогнозите на Colliers общите инвестиции за 2016 г. най-вероятно ще надхвърлят тези за 2015 г. Стрес тестовете карат българските банки да се разделят с част от имотите, които са придобили покрай лоши кредити, което ще повлияе върху обемите от сделки с недвижими имоти и през втората половина на годината. Сделките с активи, генериращи висока постижима годишна доходност, ще засили още интереса на чуждестранните инвеститори.

Отслабването на потенциала на основните пазари и наличните площи също се очаква да доведе до увеличение на инвестициите. По-силните сегменти на пазара са офисните пространства и ритейл секторът благодарение на устойчивото си развитие и стабилните нива на наем. Цялостното придобиване на имоти в Централна и Източна Европа е в растеж и се очаква високите числа да се задържат. От консултантската компания смятат също и че азиатски и южноафрикански инвеститори ще се насочат към региона, включително и към България, за разлика от доминиращите досега американски, германски и британски инвеститори.

В ритейл сектора

Общата заета площ в модерните търговски центрове (с площ повече от 10 хил. кв.м) за първото полугодие на 2016 г. е малко над 771 хил. кв.м, от които над 406 хил. са в София. Наблюдава се пренебрежимо намаление на заетите площи, дължимо предимно на преустройството на някои търговски обекти в офиси. Шест процента са незаетите търговски площи на големите улици в София, като за бул. "Витоша" този процент е три.

Моловете, работещи от повече от две години, имат средна заетост на 94% от площите си, докато най-оборотните молове задържат нива от 98%. Изключение е City Center Sofia, който преминава през процес на препозициониране.

Очакванията на Colliers за сектора са той да продължи устойчивото си развитие, сегментът на хранителни супермаркети в моловете да претърпи реорганизация, както и да се покачи интересът към имотите по търговските улици в страната.

Снимка: Юлия Лазарова

Източник: capital.bg

Инвестициите в бизнес имоти за полугодието са над 117 млн. евро